Alternatywa dla filamentu PLA, czy będzie taniej ?

rice-straw-3d-printing-material-1

Filament wykonany z PLA (polilaktyd) jest znacznie bardziej przyjazny środowisku niż inne tworzywa pozyskiwane z paliw kopanych ponieważ jest wytwarzany ze skrobi (głównie kukurydzianej) i ulega łatwej biodegradacji. Jednak doczekał się godnego konkurenta wytwarzanego na bazie odpadów celulozowych (głównie łodyg ryżu i pszenicy), który nie odbiega jakością od dotychczas stosowanych filamentów zachowując niską cenę.

Rokrocznie przy uprawie zbóż generowane są ogromne ilości odpadów lignino-celulozowych, które w dużej mierze są spalane marnotrawiąc cenny surowiec. Chińskie przedsiębiorstwo Jiangsu Jinghe Hi-Tech Co. Ltd opracowało technologię pozwalającą na przetworzenie słomy i łodyg z upraw ryżu i pszenicy w materiał idealnie nadający się do wydruków 3D.

Proces przetwarzania zaczyna się od wysuszenia i rozdrobnienia biomasy na kawałki długości ok. 1,5mm. Następnie uzyskany pył mieszany jest z polipropylenem i wytłaczany w ekstruderze.

 

Uzyskany w ten sposób pellet jest gotowy do kolejnej obróbki cieplnej i wytłoczenia do postaci filamentu, który cechuje się barwą drewna, a tekstura przypomina włókna roślinne.

Producent informuje, że produkcja jego filamentu jest o połowę tańsza, niż tradycyjnego PLA i wynosi ok. 1600$ za tonę. Co powinno przynieść spore oszczędności dla użytkowników drukarek, jak również wprowadzić niemałe zamieszanie na rynku.

Pozostaje tylko kwestia jakości gotowego filamentu (w końcu z Chin) i parametrów jakie będzie musiała spełniać drukarka pracująca z jego zastosowaniem. Jednak na to pytanie przyjdzie odpowiedź, jak tylko nowy materiał zawita na sklepowych półkach. RepRapy z pewnością poradzą sobie i z takim materiałem! 🙂

Źródło: 3ders.org
Tagi: , , , , , , , , , , , ,
Napisano w blog

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*