V Edycja Dni Druku 3D w Kielcach – już za 3 dni !

Targi-Kielce-Dni-Druku-3D

11 marca br.  we środę rozpocznie się V jubileuszowa edycja Dni Druku 3D. Wydarzenie będzie trwać dwa dni.

Organizatorem Dni Druku 3D w Kielcach ? imprezy, która urosła do rangi największej w Polsce i jednej z większych w Europie jest FabLab Kielce. Czytaj więcej ›

Tagi: , , , , ,
Napisano w blog

„Sprężynowe coś” modułowe zabawki dla najmłodszych

Spring things (1)

Modułowe zabawki dla najmłodszych z drukarki 3D ? Jak wszystkim dobrze wiadomo drukarki 3D są świetne w produkowaniu zabawek. Niestety w większości przypadków są to jedynie figurki stanowiące solidne bryły którym czasem brakuje po prostu życia. Projekt autorstwa Davida Hagemanna o oryginalnym tytule „Spring Things” stanowi serię specyficznych klocków gotowych do wydruku, którym życia nie brakuje.

Spring things (3)

Dzięki zastosowaniu falistej struktury są sprężyste i dają się wyginać niezależnie czy zastosujemy elastyczne filamenty, czy standardowy już ABS bądź PLA. W konstrukcji zastosowano różnego typu klamry pozwalające łączyć elementy w dowolny sposób. Autor udostępnia wszystkie projekty do wydruku, dostępne do pobrania w formacie STL pod tym linkiem.

Spring things (2)

Źródło: 3ders.org
Tagi: , , , , , , , , , , , , ,
Napisano w blog

DIY – bezprzewodowy kontroler do gier

Kontroler (4)

Jest on prosty w obsłudze i z łatwością łączy się z dowolnym urządzeniem wspierającym technologię Bluetooth (smatfony, tablety, komputery etc.). Wystarczy wcisnąć jedne przycisk i gotowe! No, ale najpierw musimy go zbudować. To po kolei?

Kontroler (2)

Zaczynamy od pobrania projektu wydruku dostępnego na Thingverse i przystępujemy do druku. Jednak zalecamy nie drukować całości z jednego materiału (PLA, ABS), dla lepszego komfortu użytkowania guzików do ich wydruku warto zastosować jeden z elastycznych filamentów: TPE, Semiflex lub Ninjaflex.

Kontroler (5)

Teraz pora na elektronikę. Tutaj znajdziecie listę elementów zastosowanych w projekcie oraz wszystkie szczegółową instrukcję montażu.

Kontroler (1)

Projekt ten został stworzony przez braci Ruiz. Jest wyposażony w akumulator ładowany poprzez złącze USB oraz interfejs Bluetooth 2.1.

Kontroler (3)

Źródło: 3ders.org
Tagi: , , , , , , , , , , , , ,
Napisano w blog

Galwanizacja wydruków 3D

Galwanizacja wydruków 3D, czy to trudne zadanie do wykonania w domowym zaciszu ? Drukarka FDM jest wspaniałym narzędziem do zabawy, które nie tylko służy wytwarzaniu przedmiotów użytkowych oraz elementów konstrukcyjnych urządzeń, ale pozwala również puścić wodze wyobraźni i kreatywności. Wielu użytkowników tworzy ciekawe konstrukcje jednak czują pewien niedosyt w estetyce wykonania.

Galwanizacja wydruków 3D może być jedną z metod uczynienia wydruku 3D unikatowym. Wydawałoby  się, że jest to trudne, jednak na szczęście proste rozwiązanie problemu galwanizacji wydruków 3D, przedstawił Bryan Cera na swoim blogu, a technikę wykonania opisał krok po kroku. Jak to zrobić ?

W pierwszym etapie musimy wywiercić otwór w podstawie wydruku (wydruk z ABS) i umieścić tam przewód miedziany.

plate-3d-prints-copper-silver-3

Następnie musimy przygotować coś w rodzaju podkładu, a dokładnie mieszaninę acetonu i grafitu, który naniesiemy pędzlem równomiernie na powierzchnię wydruku. Należy robić to ostrożnie ponieważ możemy niechcący zniszczyć detale wydruku.

plate-3d-prints-copper-silver-4

Po odparowaniu acetonu element jest gotowy do galwanizacji.

IMG_3661

Przygotowujemy roztwór siarczanu miedzi do galwanizacji i umieszczamy w nim nasz element oraz grubą miedzianą anodę.

IMG_3670

Źródło zasilania podłączamy zgodnie z poniższym schematem.

diagram

Cały proces trwa ok. 4 godzin w zależności od grubości warstwy jaką chcemy uzyskać.

plate-3d-prints-copper-silver-5

Po zakończeniu musimy jedynie nadać mu odpowiedni połysk z użyciem szczotki drucianej. Należy uważać żeby nie uszkodzić powierzchni.

plate-3d-prints-copper-silver-6

Dla zainteresowanych, tą samą metodą można pokryć wydruk również srebrem. Dokładny opis procesu znajduje się w źródle. Życzę miłej zabawy i podzielenia się z nami efektami waszej pracy!

plate-3d-prints-copper-silver-7Źródło: bryancera.blogspot.com.au

 

Tagi: , , , , , , , , , ,
Napisano w blog

Zeotropowe ujecie wydruków 3D

Krótki filmik przedstawia pracę artysty i projektanta John’a Edmarka, wykładowcy designu na Stanford University.

Liczba krzywizn zawartych w bryłach wydruków zawsze odpowiada liczbom ciągu Fibonacciego, a dzięki odpowiedniemu ustawieniu kamery z szybką migawką i synchronizacją z obrotami podstawy uzyskał iście hipnotyzujący efekt. Aż miło popatrzeć 🙂

Źródło: Fibonacci Zoetrope Sculptures
Tagi: , , , , , , ,
Napisano w blog

Drukowane litofany

W tym miesiącu startujemy z nową usługą druku litofanów!

Drukowane litofany? Litofan dawniej był cienką płytką porcelanową wykorzystywaną jako dekoracja, wyrzeźbioną wgłębnie w formie płaskorzeźby i oglądana w świetle przechodzącym, stąd chętnie wykorzystywana jako ozdobna osłona na różne źródła światła. Światło przechodząc przez półprzezroczystą materię, tworzy cienie o intensywności zależnej od jej grubości w danym miejscu, dając niezwykłe efekty plastyczne obrazu. Dzięki światłu dwuwymiarowy i mało wyraźny obraz staje się wyraźny i trójwymiarowy.[1]

Dzisiaj dzięki drukowi 3D wykonanie litofanu nie jest specjalnie trudne. Wymaga jednak pewnych przygotowań, dedykowanego oprogramowania i oczywiście drukarki 3D. 😉

Wykonanie przez nas litofanu przebiega w kilku krokach.

litofan_allegro_sm

Po otrzymaniu zamówienia wraz ze zdjęciem, przygotowujemy otrzymane zdjęcie dla naszego oprogramowania. Po dokonaniu konwersji zdjęcia, sprawdzamy kolejnym programem, czy efekt jest zadowalający. Ze względu na małe wymiary litofanu, najlepiej jak tło zdjęcia jest jednolite lub niewyraźne. Zdjęcia najlepiej przesyłać w maksymalnej rozdzielczości 1200×800 pikseli. Maksymalny rozmiar pliku to 1MB. Większa rozdzielczość zdjęcia nie ma żadnego wpływu na jakość litofanu.

Litofany drukowane są na naszych drukarkach Reprifab w wysokiej jakości i mają wymiary 40×40 mm. Materiał, z którego wykonane są litofany, to wysokiej jakości XF-ABS. Aby zapewnić dobre przenikanie światła litofany drukowane są w kolorach białym, zielonym i żółtym.

Kolor litofanu można wybrać podczas zamówienia.

Drukowany litofan to naszym zdaniem nietuzinkowy prezent dla bliskiej osoby, a także oryginalny sposób na to, aby uwiecznić osobę, chwilę, pupila, przedmiot, itp.

Zamówienie na litofan można złożyć tutaj – litofan 40×40

Zapraszamy !

 

 

 

Napisano w blog

3D Show Printer & Scanner

W dniach 21-22 listopada 2014 roku odbyły się największe w Polsce targi 3D Show Printer & Scanner, poświęcone technologii skanowania 3d oraz druku 3d.

Targi 3D SHOW to pierwsze wydarzenie tej rangi organizowane w Polsce, zorganizowane w prestiżowym miejscu jakim jest Politechnika Warszawska (największa i najlepsza uczelnia techniczna w Polsce). Wydarzenie było miejscem promocji najnowszych rozwiązań technologicznych oraz idealnym źródłem informacji o producentach i ich produktach.

Byliśmy tam jako jedni z wielu wystawców. Dziękujemy za wszystkie pytania oraz wiele ciekawych spostrzeżeń i sugestii.

 

warszawa_3d_show

drukujw3d_3d_show_1

 

drukujw3d_3d_show_2

3d-show_sm

 

 

Tagi: , , , , , , , , ,
Napisano w blog

RhinoBot – ciekawy projekt DIY dla każdego

Każdy kto poszukuje nowego i dostępnego dla każdego projektu do wydruku 3D powinien skierować swoją uwagę na RhinoBot’a. W odróżnieniu od innych projektów DIY w technologii R/C jest on małym wytrzymałym robotem o zwartej kostrukcji wyposażonym w gąsienice przypominającym swym wyglądem spycharkę.

Ale to dopiero początek. Wbrew pozorom jego konstrukcja została dokładnie przemyślana, co gwarantuje zwrotność i sprawne poruszanie się po zróżnicowanym terenie, a wyposażenie go przez konstruktorów w solidny zderzak pozwala jemu na udział w walkach sumo dla robotów. Sterowanie RhinoBot’em jest równie proste, wystarczy pobrać i zainstalować odpowiednią aplikację na swoim smartfonie i rozpocząć zabawę!

Za powstanie tego uroczego robota odpowiada hiszpański inżynier Miguel Carro, który jest autorem bloga edukacyjnego dla dzieci o nazwie diy.bq.com zajmującym się robotyką i projektami Do-It-Yourself. Niestety tylko w języku hiszpańskim… ale dla chcącego nic trudnego 🙂

Jednak to nie jest jedyny projekt autorstwa M. Carro, a wszystkie jego projekty znajdziemy na portalu Thingverse, jednak najbardziej naszą uwagę przykuł właśnie RhinoBot. Do jego konstrukcji potrzeba naprawdę niewiele, czujnik IR, dioda LED, Arduino UNO, 2 serwa, śrubki i narzędzia, jakieś baterie oraz najważniejsze – drukarkę 3D.

Jest to całkiem prosty projekt i każdy zapaleniec posiadający podstawową wiedzę z zakresu elektroniki powinien sobie poradzić samodzielnie. Projektant zapewnia również oprogramowanie jak również instrukcję montażu (po hiszpańsku) jednak wierzę że wielu z was poradzi sobie bez niej.

Poniżej wideo RhinoBot’a w akcji!

PS. Materiały do wydruku znajdziecie jak zawsze w naszym sklepie 🙂

Źródło: 3ders.org
Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Napisano w blog

Nadaj wydrukom więcej życia – Fotochromowy filament PLA

Od jakiegoś czasu sporym zainteresowaniem cieszą się filamenty o właściwościach termochromatycznych, zmieniających barwę pod wpływem działania temperatury, pełniąc funkcję fajnego gadżetu. Teraz doczekały się godnego następcy.

MakerBot wypuszcza do sprzedaży nową serię filamentów PLA których barwa zmienia się na skutek działania promieniowania UV. Obecnie w ofercie dotępne są dwa kolory niebieski i magenta. Cenę i szczegółowe informacje znajdują się na stronie producenta.

Źródło: 3dprintingindustry.com
Tagi: , , , , , , , , , , , , ,
Napisano w blog

Spidey – wydrukuj własnego robota

Spidey jest robotem stworzonym na licencji open-source, którego można zbudować samodzielnie. Do jego budowy potrzeba jedynie wydrukować elementy konstrukcji oraz trochę elektroniki dostępnej na sklepowych półkach. Czytaj więcej ›

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , ,
Napisano w blog

Filament czyszczący – zadbaj o jakość wydruków

Chińska firma Esun mieszcząca się w mieście Shenzen wprowadziła do swojej oferty filament czyszczący. Czytaj więcej ›

Tagi: , , , , , , , , , , , , ,
Napisano w blog

Rozszerz możliwości swojej drukarki 3D

Kanadyjska firma Structur3D rozpoczęła właśnie swoją kampanię na Kickstarterze, a już osiągneła blisko 250% z założonych 30,000$ (CAD). Celem jej jest zebranie środków do rozpoczęcia produkcji Discov3ry, uniwersalnego ekstrudera do rozrszerzenia możliwości twojej drukarki 3D.

Urządzenie to pomimo swojego niepozornego wyglądu i przystępnej ceny wynoszącej w pre-orderze 249 CAD pozwala na drukowanie z zastosowaniem, silikonu, gliny, ceramiki, poliuretanu,  szpachlówki, farby przewodzącej, lukru plastycznego czy nutelli.

Do poprawnej pracy wymaga jedynie podłączenie pod sterowanie ekstrudera i  kalibracji, a twórcy Discov3ry deklarują kompatybilność z większością drukarek FDM.

W skład zestawu poza ekstruderem wchodzą wymienne dysze o różnych rozmiarach oraz przewody.

Źródło: 3ders.org
Tagi: , , , , , , , , , , , , , , ,
Napisano w blog

ORD Solutions ogłasza konkurs na nazwę dla swojej drukarki 3D

Kanadyjska firma ORD Solutions ogłosiła konkurs na nazwę dla swojej nowej 5-cio dyszowej drukarki 3D MH3000 w wersji R2. Dla zwycięzcy czeka jeden egzemplarz drukarki, o wartości 2,599.99$.

Firma ORD Solutions rozpoczęła swoją pierwszą akcję na Kickstarterze z pierwszym modelem 5-cio dyszowej drukarki 3d MH300 R1 w październiku 20013. Udało im się zebrać przeszło 400% z planowanych początkowo 25,000$, a obecnie są w trakcie finalizowania zamówień od darczyńców.

Obecnie są w fazie rozwoju nowego modelu o tymczasowej nazwie MH3000 R2, z którym pragnęli ruszyć na Kickstarterze jeszcze tego lata. Ale poszukują bardziej chwytliwej nazwy, która lepiej odzwierciedli unikalne możliwości ich drukarki.

Oto lista głównych cech nowego modelu:

  • Rama wykonana z aluminium lotniczego dla poprawienia sztywności,
  • 5 dysz (!) drukujących, każda z osobnym ekstruderem Bowdena,
  • Wszystkie hot-end’y wykonane z metalu o możliwości wydruku w temp. 450°C,
  • Hot-end’y chłodzone cieczą aby zapobiec zacinaniu się podczas wydruku,
  • Podgrzewany stół prądem 20A zdolny do pracy w temp. 115°C,
  • Nowe silniki krokowe o wysokim momencie obrotowym dla zapewnienia szybszych i dokładniejszych wydruków,
  • Wysyłana drukarka jest w pełni gotowa do użytkowania.

Zgłoszenia są przyjmowane do 20-tego czerwca 2014, zgłoszenia są przyjmowane pod tym adresem.

Prawda, że przypomina raczej pojazd księżycowy niż drukarkę 3D ? 😉

Źródło: 3ders.org
Tagi: , , , , , , , , , , ,
Napisano w blog

Zwycięzcy konkursu na projekt auta z drukarki 3D

Niedawno ogłoszono zwycięzców konkursu na auto wydrukowane w całości w drukarce 3D, zorganizowanego przez Local Motors. O przygotowaniach do wydruku auta pisaliśmy już wcześniej tutaj.

Zadanie było proste, :

Do udziału w konkursie przystąpiło przeszło 200 projektantów z ponad 30 krajów. Na zgłaszanie projektów uczestnicy mieli 6 tygodni.

Zwycięski projekt zostanie w całości wydrukowany na żywo podczas ITMS 2014 w Chicago w dniach 8-13 września br.

Po dokonaniu przeglądu wszystkich zgłoszeń przez niezależne jury ekspertów,  zostało wybrane w sumie siedem  zwycięskich koncepcji.

Pierwsze miejsce, głosem jury – Strati !

Tak, główna nagroda powędrowała za projekt Strati, stworzonego przez Michele Anoé z Włoszech. Strati miało unikatowy design, jego nadwozie mogło zostać w całości wydrukowane jako jeden element. Wyjmowane siedzenia pozwalają na dobór koloru i materiału wnętrza. Wykazywał „doskonałą równowagę między innowacjami, złożonością i funkcjonalnością„, jak stwierdził dr Lonnie Love, jeden z członków jury.

Michele otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 5.000$  za jego projekt i zostanie zaproszony do udziału w IMTS 2014, gdzie Strati zostanie wydrukowany na żywo.

Sześć dodatkowych koncepcje zostało nagrodzonych za ich innowacyjność i popularności wśród członków globalnej społeczności Local Motors. Projektanci każdej z tych koncepcji otrzymają nagrody pieniężne w wysokości 1000$  od Local Motors.

Pierwsze miejsce, głosem społeczności – Local Motors!

ISF- Internal Strut Frame stworzony przez Taurusnut znany jako Greg Thompson zajął pierwsze miejsce dzięki głosom społeczności i był faworytem od samego początku. Posiada innowacyjny projekt, który wykorzystuje pionowe rozpórki aby wspierać górne powierzchnie, obniżając masę i tworząc solidną ramę/nadwozie.

Nagrody za innowacyjność:

Aeroblade (iMan)

Również wykorzystuje pionowe rozpórki w swojej konstrukcji, niestety ze względu na swą złożoność, na razie nie jest możliwy (albo powiedzmy bardzo trudny) jego wydruk z wykorzystaniem obecnie funkcjonujących technik. Jednak sam wygląd przykuwa oko i robi ogromne wrażenie.

3DPCX (Baunarsch)

Kreatywna konstrukcja z wyraźnie zaznaczonymi wspornikami, która pozostawia sporo przestrzeni dla pasażerów i daje wrażenie wolności. Została doceniona przez sędziów za połączenie prostoty i innowacyjności.

LM Supernova (sebastian.dib10)

Konstrukcja tego pojazdu może wyglądać na toporną, ale funkcjonalna i dobrze przemyślana. Swoim wyglądem nawiązuje do bolidów F1.

Mirage (velocityopen)

Projekt ten zasłużył na nagrodę za innowacyjność dzięki zastosowaniu w swej konstrukcji unikatowych rozwiązań odpowiedzialnych za bezpieczeństwo min. pochłaniających energię, jak również stylowe wykonanie projektu.

LM e-Spider (Chavito)

e-Spider jest swoistym hołdem dla minimalistów, łączy w sobie agresję i zwinność pustynnego buggy i miejskiego smarta.

Projekty naszym zdaniem piękne. Rzuca się oczywiście w oczy jedna wspólna cecha wszystkich projektów, czyli brak dachu. Jest to z pewnością spowodowane obecnymi trudnościami technologicznymi w procesie druku 3D, co ma bezpośredni wpływ na koszty produkcji.

Wszystkim zwycięzcom gratulujemy!

Źródło: localmotors.com, 3ders.org
Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Napisano w blog

Precious plastic – nadaj tworzywom drugie życie

Holenderski projektant Dave Hakkens opracowała zestaw maszyn do obróbki tworzyw sztucznych na niewielką skalę. Projekt ten o nazwie „Precious Plastic” oparty jest na ogólnych technikach stosowanych w przemyśle i umożliwia pracę z tworzywami sztucznymi pochodzącymi z recyklingu.

Tworzywa sztuczne są bardzo tanie oraz produkowane w ogromnych ilościach, ale tylko 10% podlega recyklingowi. Zdaniem Hakkensa głównie dlatego, że maszyny które produkują wyroby z tworzyw sztucznych są drogie, bardzo złożone i aby pracować maksymalnie  wydajnie  utrzymując jednocześnie koszty na niskim poziomie, potrzebują tworzyw wysokiej jakości. W takim razie powstaje pytanie:

„Co mamy zrobić z tymi wszystkimi tworzywami sztucznymi?”

Hakkens wyjaśnia to w wideo poniżej.

Projekt ten jest wciąż w fazie rozwoju, obecna seria maszyn obejmuje „formowanie rotacyjne”, „formowanie wtryskowe”, „ekstruder” oraz „rozdrabniacz”.

Formowanie rotacyjne:

Maszyna do formowania rotacyjnego: często używana do tworzenia dużych, pustych w środku obiektów. Jest ona zbudowana na bazie starego pieca, który nagrzewa formę znajdującą wewnątrz i może obracać się o 360°.

„Tym sposobem formy mogą zostać umieszczone w dowolnej pozycji. Forma zostaje włożona do pieca, który zostaje rozgrzany. Podczas obracania się tworzywo sztuczne wcześniej umieszczone wewnątrz formy przykleja się do jej ścianek formując gotowy obiekt”.

Formowanie wtryskowe:

„Większość naszych wyrobów z tworzyw sztucznych wykonane jest z zastosowaniem tej techniki, jest ona zazwyczaj szybka i bardzo skuteczna. Ta maszyna pracuje  znacznie wolniej ale jest też łatwiejsza w użyciu. Jest w stanie wytworzyć produkt co kilka minut i korzystać z niestandardowych, własnoręcznie wykonanych form.”

Ekstruzja:

 

Ekstruder jest stosowany do wytłaczania linii formowanego tworzywa sztucznego. W zależności od zastosowanego kształtu dyszy, urządzenie to może być również wykorzystane do wytłaczania  filamentu do drukarek 3D. Upraszczając, należy umieść rozdrobnione tworzywo sztuczne z niszczarki w zasobniku. Wewnątrz rury śruba ściska płatki i pcha je do przodu, gdzie elementy grzejne stopią tworzywo sztuczne wytłaczając strugę filamentu przez dyszę.

Rozdrabniacz:

Pierwotnie używany do rozdrabniania odpadów produkcyjnych i zawracania ich z powrotem do linii produkcyjnej. Rozdrabniacz może być dość trudny do zdobycia, dlatego plan obejmuje również  opracowanie takiego urządzenia.

„Podczas gdy cały ten projekt jest jeszcze w fazie rozwoju, plany maszyn są już dostępne online pod  licencją open source i ciągle ulepszane przez społeczność. [ … ] Naszym celem jest opracowanie zestawu maszyn do przetwarzania tworzyw sztucznych i podzielić się tym w Internecie. Chcemy żeby ludzie na całym świecie mogli pobrać plany, zbudować te maszyny i uruchomić lokalne centra recyklingu tworzyw sztucznych. W tych ośrodkach odpady z tworzyw sztucznych są zbierane i przekształcane w nowe produkty.”

Źródło: 3ders.orgpreciousplastic.com

 

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , ,
Napisano w blog

Nanotechnologie pomogą wzmocnić twoje wydruki

Ciągle rośnie gama dostępnych materiałów do wydruków 3D, ale ze względu na swoje właściwości, a głównie z powodu na ograniczoną wytrzymałość wydruków większość zastosowań ogranicza się jedynie do prototypowania. Może to już niedługo ulec zmianie dzięki Brandonowi Sweeney z Texas Tech Univrsity i jego koncepcji zastosowania dodatku nanorurek węglowych do tworzenia trwalszych wydruków. Czytaj więcej ›

Tagi: , , , , , , , , , , , ,
Napisano w blog

Nasze drukarki 3D na Karuzeli Cooltury !

karuzela-cooltury-logo

Dzięki uprzejmości firmy Roboty i spółka mieliśmy możliwość pokazania jak drukują drukarki 3D, podczas IV edycji Karuzeli Cooltury w Warszawie.

Była to już szósta edycja Karuzeli Cooltury pod hasłem ?Marzenia i bariery?. W Parku Żeromskiego przy Placu Wilsona na warszawskim Żoliborzu można było spotkać całą gamę osobistości ? od Andrzeja Wajdy i Jacka Santorskiego po bp. Tadeusza Pieronka i Beatę Pawlikowską.

Dziękujemy wszystkim, którzy nas odwiedzili. Mamy nadzieję, że nasze drukarki 3D oraz wydruki spodobały się. 🙂

Tak, wyglądało nasze stanowisko przed rozpoczęciem wydarzenia. Potem nie było już czasu na kolejne zdjęcia … 🙂

Karuzela Cooltury drukarki 3D

Tagi: , ,
Napisano w blog

Sculptify – drukarka 3D, która nie potrzebuje filamentu

sculptify-3d-printer-3

Amerykańska firma Sculptify, mieszcząca się w Columbus w stanie Ohio (USA), zapowiada rozwój innowacyjnej drukarki 3D do użytku osobistego, pozwalającej na „wydruki z nieograniczonej liczby materiałów”. Drukarka ta, będzie korzystać z granulatu zamiast standardowego filamentu, z zastosowaniem nowej technologii wydruku tzw. FLEX – Fused Layer Extrusion. Czytaj więcej ›

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Napisano w blog

Alternatywa dla filamentu PLA, czy będzie taniej ?

rice-straw-3d-printing-material-1

Filament wykonany z PLA (polilaktyd) jest znacznie bardziej przyjazny środowisku niż inne tworzywa pozyskiwane z paliw kopanych ponieważ jest wytwarzany ze skrobi (głównie kukurydzianej) i ulega łatwej biodegradacji. Jednak doczekał się godnego konkurenta wytwarzanego na bazie odpadów celulozowych (głównie łodyg ryżu i pszenicy), który nie odbiega jakością od dotychczas stosowanych filamentów zachowując niską cenę. Czytaj więcej ›

Tagi: , , , , , , , , , , , ,
Napisano w blog

Modelarstwo nabiera nowego wymiaru – czyli druk 3D w modelarstwie.

Brytyjska firma I Can Make rusza z produkcją modeli 3D samolotów i pociągów na potrzeby modelarstwa w celu kontynuacji wieloletniej tradycji, z zastosowaniem nowych technologii.

Początkowo będzie dostępnych 12 modeli między innymi Rakieta Stephensona, Odrzutowiec Gloster E28/29 oraz Spaceship One – pierwszy prywatny załogowy statek kosmiczny.

Twórcy I Can Make pragną osobiście zobaczyć oraz zeskanować laserowo znajdujący się w Stanach Zjednoczonych Spaceship One w celu uzyskania najwyższego stopnia odwzorowania modelu. Podkreślając że dbałość o szczegóły jest tu najważniejsza.

Dzięki technologii druku 3D projekty modeli mogą zostać wydrukowane według indywidualnych upodobań w dowolnej skali, kolorze i materiale dostosowanym do możliwości posiadanej drukarki.

Modelarstwo było pasją wielu pokoleń, dzięki narzędziu jakim jest druk 3D, mamy szansę ujrzeć jego kolejne oblicze, czyli druk 3d w modelarstwie. Miejmy nadzieję że zaowocuje rzeszą nowych hobbystów i przyniesie wiele godzin znakomitej zabawy.

Źródła: 3dprintingindustry.com, icanmake.co
Tagi: , , , , , , , ,
Napisano w blog

ColorFabb rusza z testami nowych filamentów PLA

colorfabb-3d-printing-materials-4

Holenderska firma ColorFabb znana z rozwoju innowacyjnych materiałów do domowych drukarek 3D szykuje się do testów beta dwóch nowych filamentów BronzeFill i BambooFill, które mają ruszyć w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Czytaj więcej ›

Tagi: , , , , , ,
Napisano w blog

Auto prosto z drukarki 3D coraz bliżej !

Local Motors w współpracy z Oak Ridge National Laboratory (ORNL) rozpoczęło próby konstrukcji auta w oparciu o wydruk 3D. Choć pierwsze próby nie były do końca udane, przyniosły pewne rezultaty. Czytaj więcej ›

Tagi: , ,
Napisano w blog

Dni Druku 3D w Kielcach – już niestety po…

dni_druku3d_kielce

Dni Druku 3D w Kielcach już za nami, a my jeszcze rozmawiamy o tym nietuzinkowym wydarzeniu. Ogromne zainteresowanie wśród zwiedzających, mnóstwo przeróżnych drukarek 3D, niesamowite wydrukowane modele przestrzenne, pasjonaci druku 3D… Można by wymieniać w nieskończoność! 🙂

Czytaj więcej ›

Tagi: , , , , ,
Napisano w blog

Witaj Świecie !

filament

Miło nam poinformować, że po długim czasie udało nam się w końcu uruchomić nową platformę, której celem jest integracja zagadnień związanych z drukowaniem przestrzennym (3D) w technologii FFF/FDM. Czytaj więcej ›

Tagi: , , , , ,
Napisano w blog