Nanotechnologie pomogą wzmocnić twoje wydruki

Ciągle rośnie gama dostępnych materiałów do wydruków 3D, ale ze względu na swoje właściwości, a głównie z powodu na ograniczoną wytrzymałość wydruków większość zastosowań ogranicza się jedynie do prototypowania. Może to już niedługo ulec zmianie dzięki Brandonowi Sweeney z Texas Tech Univrsity i jego koncepcji zastosowania dodatku nanorurek węglowych do tworzenia trwalszych wydruków.

Głównym czynnikiem wpływającym na trwałość niektórych wydruków jest stosunkowo słabe związanie materiału w punktach styku poszczególnych warstw. Co czyni  go wrażliwym na działanie większej siły, w szczególności rozciągającej.

Tu z pomocą przychodzą nanorurki węglowe i mikrofale. Nanorurki  węglowe (CNT) pomimo swoich małych rozmiarów posiadają unikatowe właściwości. Dzięki ich specyficznej budowie są twardsze niż stal oraz wykazują przewodność lepszą niż grafit, ponadto jeśli zostaną wystawione na działanie mikrofal, w krótkim czasie osiągają wysokie temperatury, co ma pozwolić dokładnie scalić elementy wydruku.

Filament drukarki powleczony nanorurkami węglowyni

Filament, który został powleczony specjalną farbą z dodatkiem nanorurek węglowych, nadaje się do wydruku w dowolnej drukarce 3D RepRap, a w trakcie ekstruzji nanorurki dokładnie mieszają się z tworzywem. Po wydrukowaniu przedmiotu wystarczy go na chwilę umieścić w kuchence mikrofalowej, aby scalić wydruk. Wstępne badania właściwości fizycznych wydruków są obiecujące. Na zdjęciu poniżej przedstawiono wyniki testu wytrzymałości na ściskanie.

Zespół badawczy nie poprzestał na laurach i kontynuuje badania nad rozwijaniem technologii i rozszerzania zastosowań.

Polecam również obejrzeć wystąpienie Brandona Sweeney w TEDx odnośnie jego badań.

Źródło: 3ders.org

Tagi: , , , , , , , , , , , ,
Napisano w blog

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*