Precious plastic – nadaj tworzywom drugie życie

Holenderski projektant Dave Hakkens opracowała zestaw maszyn do obróbki tworzyw sztucznych na niewielką skalę. Projekt ten o nazwie „Precious Plastic” oparty jest na ogólnych technikach stosowanych w przemyśle i umożliwia pracę z tworzywami sztucznymi pochodzącymi z recyklingu.

Tworzywa sztuczne są bardzo tanie oraz produkowane w ogromnych ilościach, ale tylko 10% podlega recyklingowi. Zdaniem Hakkensa głównie dlatego, że maszyny które produkują wyroby z tworzyw sztucznych są drogie, bardzo złożone i aby pracować maksymalnie  wydajnie  utrzymując jednocześnie koszty na niskim poziomie, potrzebują tworzyw wysokiej jakości. W takim razie powstaje pytanie:

„Co mamy zrobić z tymi wszystkimi tworzywami sztucznymi?”

Hakkens wyjaśnia to w wideo poniżej.

Projekt ten jest wciąż w fazie rozwoju, obecna seria maszyn obejmuje „formowanie rotacyjne”, „formowanie wtryskowe”, „ekstruder” oraz „rozdrabniacz”.

Formowanie rotacyjne:

Maszyna do formowania rotacyjnego: często używana do tworzenia dużych, pustych w środku obiektów. Jest ona zbudowana na bazie starego pieca, który nagrzewa formę znajdującą wewnątrz i może obracać się o 360°.

„Tym sposobem formy mogą zostać umieszczone w dowolnej pozycji. Forma zostaje włożona do pieca, który zostaje rozgrzany. Podczas obracania się tworzywo sztuczne wcześniej umieszczone wewnątrz formy przykleja się do jej ścianek formując gotowy obiekt”.

Formowanie wtryskowe:

„Większość naszych wyrobów z tworzyw sztucznych wykonane jest z zastosowaniem tej techniki, jest ona zazwyczaj szybka i bardzo skuteczna. Ta maszyna pracuje  znacznie wolniej ale jest też łatwiejsza w użyciu. Jest w stanie wytworzyć produkt co kilka minut i korzystać z niestandardowych, własnoręcznie wykonanych form.”

Ekstruzja:

 

Ekstruder jest stosowany do wytłaczania linii formowanego tworzywa sztucznego. W zależności od zastosowanego kształtu dyszy, urządzenie to może być również wykorzystane do wytłaczania  filamentu do drukarek 3D. Upraszczając, należy umieść rozdrobnione tworzywo sztuczne z niszczarki w zasobniku. Wewnątrz rury śruba ściska płatki i pcha je do przodu, gdzie elementy grzejne stopią tworzywo sztuczne wytłaczając strugę filamentu przez dyszę.

Rozdrabniacz:

Pierwotnie używany do rozdrabniania odpadów produkcyjnych i zawracania ich z powrotem do linii produkcyjnej. Rozdrabniacz może być dość trudny do zdobycia, dlatego plan obejmuje również  opracowanie takiego urządzenia.

„Podczas gdy cały ten projekt jest jeszcze w fazie rozwoju, plany maszyn są już dostępne online pod  licencją open source i ciągle ulepszane przez społeczność. [ … ] Naszym celem jest opracowanie zestawu maszyn do przetwarzania tworzyw sztucznych i podzielić się tym w Internecie. Chcemy żeby ludzie na całym świecie mogli pobrać plany, zbudować te maszyny i uruchomić lokalne centra recyklingu tworzyw sztucznych. W tych ośrodkach odpady z tworzyw sztucznych są zbierane i przekształcane w nowe produkty.”

Źródło: 3ders.orgpreciousplastic.com

 

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , ,
Napisano w blog

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*