Zwycięzcy konkursu na projekt auta z drukarki 3D

Niedawno ogłoszono zwycięzców konkursu na auto wydrukowane w całości w drukarce 3D, zorganizowanego przez Local Motors. O przygotowaniach do wydruku auta pisaliśmy już wcześniej tutaj.

Zadanie było proste, :

Do udziału w konkursie przystąpiło przeszło 200 projektantów z ponad 30 krajów. Na zgłaszanie projektów uczestnicy mieli 6 tygodni.

Zwycięski projekt zostanie w całości wydrukowany na żywo podczas ITMS 2014 w Chicago w dniach 8-13 września br.

Po dokonaniu przeglądu wszystkich zgłoszeń przez niezależne jury ekspertów,  zostało wybrane w sumie siedem  zwycięskich koncepcji.

Pierwsze miejsce, głosem jury – Strati !

Tak, główna nagroda powędrowała za projekt Strati, stworzonego przez Michele Anoé z Włoszech. Strati miało unikatowy design, jego nadwozie mogło zostać w całości wydrukowane jako jeden element. Wyjmowane siedzenia pozwalają na dobór koloru i materiału wnętrza. Wykazywał „doskonałą równowagę między innowacjami, złożonością i funkcjonalnością„, jak stwierdził dr Lonnie Love, jeden z członków jury.

Michele otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 5.000$  za jego projekt i zostanie zaproszony do udziału w IMTS 2014, gdzie Strati zostanie wydrukowany na żywo.

Sześć dodatkowych koncepcje zostało nagrodzonych za ich innowacyjność i popularności wśród członków globalnej społeczności Local Motors. Projektanci każdej z tych koncepcji otrzymają nagrody pieniężne w wysokości 1000$  od Local Motors.

Pierwsze miejsce, głosem społeczności – Local Motors!

ISF- Internal Strut Frame stworzony przez Taurusnut znany jako Greg Thompson zajął pierwsze miejsce dzięki głosom społeczności i był faworytem od samego początku. Posiada innowacyjny projekt, który wykorzystuje pionowe rozpórki aby wspierać górne powierzchnie, obniżając masę i tworząc solidną ramę/nadwozie.

Nagrody za innowacyjność:

Aeroblade (iMan)

Również wykorzystuje pionowe rozpórki w swojej konstrukcji, niestety ze względu na swą złożoność, na razie nie jest możliwy (albo powiedzmy bardzo trudny) jego wydruk z wykorzystaniem obecnie funkcjonujących technik. Jednak sam wygląd przykuwa oko i robi ogromne wrażenie.

3DPCX (Baunarsch)

Kreatywna konstrukcja z wyraźnie zaznaczonymi wspornikami, która pozostawia sporo przestrzeni dla pasażerów i daje wrażenie wolności. Została doceniona przez sędziów za połączenie prostoty i innowacyjności.

LM Supernova (sebastian.dib10)

Konstrukcja tego pojazdu może wyglądać na toporną, ale funkcjonalna i dobrze przemyślana. Swoim wyglądem nawiązuje do bolidów F1.

Mirage (velocityopen)

Projekt ten zasłużył na nagrodę za innowacyjność dzięki zastosowaniu w swej konstrukcji unikatowych rozwiązań odpowiedzialnych za bezpieczeństwo min. pochłaniających energię, jak również stylowe wykonanie projektu.

LM e-Spider (Chavito)

e-Spider jest swoistym hołdem dla minimalistów, łączy w sobie agresję i zwinność pustynnego buggy i miejskiego smarta.

Projekty naszym zdaniem piękne. Rzuca się oczywiście w oczy jedna wspólna cecha wszystkich projektów, czyli brak dachu. Jest to z pewnością spowodowane obecnymi trudnościami technologicznymi w procesie druku 3D, co ma bezpośredni wpływ na koszty produkcji.

Wszystkim zwycięzcom gratulujemy!

Źródło: localmotors.com, 3ders.org
Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Napisano w blog

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*